Škoda Klub Hrvatska
Ljubitelji ŠKODA automobila

Novosti:

curenje plina u klimi - popravak

betmen · 6784

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

betmen

  • Član Foruma
  • *****
    • Postova: 43
u: Srpanj 05, 2021, 08:41:07 prijepodne
Pozdrav,
zna li netko gdje u Zagrebu ili u bližoj oklolici mogu provjeriti gdje curi plin u sistemu klime i gdje se točno nalaze neke gumice/brtve koje je moguće promijeniti?
Kontaktirao sam par servisa za klime, ali oni bi prvo napunili pa naknadno tražili gdje pušta s time da ja ponovo plaćam punjenje klime.
Zar ne bi trebalo biti moguće sistem vakumirati i tako ustanoviti da li negdje pušta, to popraviti i onda napuniti plin?



sikeri

  • Član Foruma
  • *****
    • Postova: 45
Odgovori #1 u: Srpanj 05, 2021, 08:47:34 prijepodne
Guglao na brzinu, naletio sam na acklima.hr, pise da rade ispitivanja propusnosti klime dusikom...



Bubib5

  • Član Foruma
  • *****
    • Postova: 20
Odgovori #2 u: Srpanj 05, 2021, 09:35:17 prijepodne
Obrati se u Hrastinski, meni su unazad 7 8 godina samo oni radili klime na svim autima! Tako da sami njima vjerujem!



betmen

  • Član Foruma
  • *****
    • Postova: 43
Odgovori #3 u: Srpanj 05, 2021, 09:41:00 prijepodne
Obrati se u Hrastinski, meni su unazad 7 8 godina samo oni radili klime na svim autima! Tako da sami njima vjerujem!
Bio sam tamo, rekli su da bi napunili pa neka dogem za 2-3 tjedna da se vidi gdje curi



Bubib5

  • Član Foruma
  • *****
    • Postova: 20
Odgovori #4 u: Srpanj 05, 2021, 09:43:38 prijepodne
Obrati se u Hrastinski, meni su unazad 7 8 godina samo oni radili klime na svim autima! Tako da sami njima vjerujem!
Bio sam tamo, rekli su da bi napunili pa neka dogem za 2-3 tjedna da se vidi gdje curi

Istini za volju nikad nisam imao problema sa curenjem, ali onda to nije rješenje, pogotovo ako se plaća, možda bolje onda tražiti nekog tko ima dušik, ili neku 3-ću soluciju.. Meni svaki put stavljaju neki dodatak u vidu boje, pa ako ikad curi da se može naći, ali razumijem da je potpuno suludo plaćati plin 2 ili više puta ako se zna da curi!



betmen

  • Član Foruma
  • *****
    • Postova: 43
Odgovori #5 u: Srpanj 05, 2021, 09:48:03 prijepodne
Obrati se u Hrastinski, meni su unazad 7 8 godina samo oni radili klime na svim autima! Tako da sami njima vjerujem!
Bio sam tamo, rekli su da bi napunili pa neka dogem za 2-3 tjedna da se vidi gdje curi

Istini za volju nikad nisam imao problema sa curenjem, ali onda to nije rješenje, pogotovo ako se plaća, možda bolje onda tražiti nekog tko ima dušik, ili neku 3-ću soluciju.. Meni svaki put stavljaju neki dodatak u vidu boje, pa ako ikad curi da se može naći, ali razumijem da je potpuno suludo plaćati plin 2 ili više puta ako se zna da curi!
KOd njih je punjenje novog plina 950 kn, pa.... sry



betmen

  • Član Foruma
  • *****
    • Postova: 43
Odgovori #6 u: Srpanj 13, 2021, 09:48:20 prijepodne
Bio sam danas u servisu za klimu...kažu da klima radi ispravno, tlakovi su dobri, temperatura je dobra, ali da vjerovatno usmjerivači zraka ne rade kako treba ili je nešto neispravno (motorić, zupčanik) pa zrak ne ide preko isparivača i ne hladi nego samo puše neohlađeni zrak...ima logike. Auto ima dvozonsku klimu i primijetio sam da lijeva strana hladi relativno dobro (ali bi mogla i bolje), a desna slabo ili nikako. Isto tako sam ranije par puta primjetio, u prolječe kada klima ne radi, da iz otvora za zrak izlazi topli zrak bez uključenog ventilatora, a kada se uključi ventilator to brzo nestane.

Ima li netko upute, slike ili link kako je najbolje dobi do isparivača i pregledati klapne i motoriče.



hakkler

  • Administrator
  • Član Foruma
  • *****
    • Postova: 2787
Odgovori #7 u: Srpanj 14, 2021, 12:47:12 prijepodne
Jesi probao napravit reset climatronika..nije mozda vezano za tvoj problem ali ne može odmoći.

https://youtu.be/MRa6c9UfyEs

...the resistance is futile


betmen

  • Član Foruma
  • *****
    • Postova: 43
Odgovori #8 u: Srpanj 14, 2021, 07:45:09 prijepodne
Napravio sam reset jučer, sve je isto.



betmen

  • Član Foruma
  • *****
    • Postova: 43
Odgovori #9 u: Srpanj 14, 2021, 08:16:09 poslijepodne
Sada sam malo mjerio sa VCDS-om i dobio slijede rezultate prilikom rada klime:

- left front vent temp - 16,7 C
- right front vent temp - 42,0 C !!!!!!!!!
- footwell vent temp - 24,3 C

Dakle desna strana grije kao da je vani - 20 C.
Opet mi ima logike da usmjerivači zraka, tj. motoriči ne rade kako treba ili je nešto zaštekalo, pa desna strana stalno grije.
Imaju li kakve upute kako napraviti pristup i to prekontrolirati?

NIže su rezultati mjerenja u PDF-u.



hakkler

  • Administrator
  • Član Foruma
  • *****
    • Postova: 2787
Odgovori #10 u: Srpanj 14, 2021, 10:48:47 poslijepodne
Kolegi su prije dosta godina raskopali cijeli kokpit u ovlaštenom jer je bio kriv neki senzor..chip red veličine 5 lipa. Dijagnostika ne pokazuje greške..klapne sve uredno rade.

Ista shema..nema grešaka i to mu se povremeno događalo. Na vanjskih plus 30 vozačeva strana hladi a suvozačeva grije.

Bio xy puta u ovlaštenom dok mu se nije dogodilo u vožnji kad je bio blizu.

Posjeo servisera na suvozačevo mjesto..i reko mu uživaj sad i gledaj.Ne treba ti dijagnostički alat.

Vani 35..a desna strana grije ko da je vani -15c..a lijeva ledi.

...the resistance is futile


leroy

  • Član Foruma
  • *****
    • Postova: 5
Odgovori #11 u: Srpanj 15, 2021, 08:39:56 poslijepodne
Bio sam danas u servisu za klimu...kažu da klima radi ispravno, tlakovi su dobri, temperatura je dobra, ali da vjerovatno usmjerivači zraka ne rade kako treba ili je nešto neispravno (motorić, zupčanik) pa zrak ne ide preko isparivača i ne hladi nego samo puše neohlađeni zrak...ima logike. Auto ima dvozonsku klimu i primijetio sam da lijeva strana hladi relativno dobro (ali bi mogla i bolje), a desna slabo ili nikako. Isto tako sam ranije par puta primjetio, u prolječe kada klima ne radi, da iz otvora za zrak izlazi topli zrak bez uključenog ventilatora, a kada se uključi ventilator to brzo nestane.

Ima li netko upute, slike ili link kako je najbolje dobi do isparivača i pregledati klapne i motoriče.

Ovo i kod sebe primjecujem i sada, pogotovo ujutro kada je ventilacija off, ima li tko kakvu informaciju jel to "normalno"



betmen

  • Član Foruma
  • *****
    • Postova: 43
Odgovori #12 u: Srpanj 15, 2021, 10:53:22 poslijepodne
Ne bih rekao da je to normalno, negdje se nešto mješa.
Danas sam malo gledao u autu i našao jedan motorić koji regulira "nešto" i koji radi.
Vidio sam na nekim  slikama da ima više motorića, pa ču još malo pogledati.
Ima tu i senzor temperature koji može biti neispravan i davati krive podatke, pa sve to ne radi kako treba.

Ima li netko detaljnu sliku sa svim dijelovima tiapa sa workshop manuals, tamo je sve samo za oct MK1 i MK2



betmen

  • Član Foruma
  • *****
    • Postova: 43
Odgovori #13 u: Srpanj 16, 2021, 06:09:38 poslijepodne
Zezam se dva dana, skinus sam policu (glovebox) sa suvozačeve strane, jedno recimo kučište ispod, otspojio nešto kablova i.....našao motor za regulaciju krilca za reg.temp ( 5Q0 898 511 D control motor for temperature regulating flap), motor radi, kao i još jedan za cirkulaciju zraka u kabini, a čujem i još jedan negdje iza.
Izvadio sam jedan senzor temp iz desne cijevi za zrak i ispitao ga, radi.
Slika je niže ako je uspijem staviti.
Trebao bih izvaditi još dva senzora, ali da bi ih mogao izvaditi, trebao bih izvaditi motor i kučište ventilatora zraka u kabini, zna li netko kako to izvaditi?

 



betmen

  • Član Foruma
  • *****
    • Postova: 43
Odgovori #14 u: Srpanj 16, 2021, 06:23:30 poslijepodne
Još sam htio pitati ako netko zna koliko ima tih motorića sasvake strane na centralnom stupu?
Prema slici sa linka https://skoda.7zap.com/en/cz/octavia/oct/2016-753/8/820-820020/#4
trebalo bi biti po dva sa svake strane.
Moj je red.br.6, a sa lijeve strane je br.7. Na slici je obrnuto, možda za volan sa ldesne strane?
Broj 3. je iznad filtera zraka.
Gdje se nalaze 4 i 5, nisam ih našao kod sete?  Ili se misli da mogu biti jedan ili drugi? Meni izgleda kao da bi obadva trebala biti sa svake strane.........