Škoda Klub Hrvatska
Ljubitelji ŠKODA automobila

Novosti:

Fabia 1.4MPI Combi - ne radi otvaranje gepeka

sbrbot · 650

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

sbrbot

• Član Foruma
u: Travanj 09, 2020, 03:36:55 poslijepodne
Nekom će ovo što ću napisati činiti glupim, ali tako je kako je jer nemam iskustva s novom Fabijom 1 i kako bi neke stvari trebale funkcionirati na novom autu. Kupio sam polovnu staru Škodu Fabiju 1 Combi koja ima centralno zaključavanje. Kad sam je kupio lik je gepek otvarao ručicom za otvaranje koja se nalazi s lijeve strane vozačevog sjedala. Ja sam mislio da je to normalan način otvaranja gepeka kod tog auta.

Kasnije se pojavio problem da više ne želi otvoriti ni s tom ručicom. Potegnem ručicu, ona sajlom povuče zub na braviti i otvori, čuje se klik, dolazi do otkapčanja brave, ali ne daju se podići peta vrata. Onaj zub na bravi gore (petih vrata) ne otvori do kraja.

Kasnije sam skužio da ja zapravo uopće ne znam kakvo je normalno otvaranje te bravice. Tamo postoji neki prekidač na petim vratima (iznad tablice), postoji motorić na bravi dolje u gepeku, kod mene oni ništa ne rade niti sam vidio da reagiraju išta ili da se išta čuje kod davanja kontakta.

Na kraju sam skužio da ja zaravo uopće ne znam kako ta brava radi i šta je normalan način rada te brave. Može li mi netko objasniti kako se taj gepek otvara, šta se tu dešava, treba li se koristiti uvijek ta ručica pored vozačevog sjedala.

kresimir

• Predsjednik kluba
  • Član Foruma
  • Škoda Rapid Spaceback Monte Carlo
Odgovori #1 u: Travanj 09, 2020, 04:09:51 poslijepodne
Ta ručica služi jedino kad ne izađeš iz auta na vozačeva vrata, i ne može se onda drugačije otvoriti ako ti netko izađe iz auta i hoće uzet vrećice iz gepeka. Dakle ili je brava otišla, ili ti je instalacija negdje u prekidu kako je meni bilo.

hakkler

• Administrator
  • Član Foruma
Odgovori #2 u: Travanj 09, 2020, 05:53:37 poslijepodne
Ne tvrdim da je isto..niti približno..jer je drugi model.
Mene je motorić zaje....pa sam ga riješio.

https://www.skodaclubcroatia.com/forum/index.php?topic=762.0

...the resistance is futile

darijo

• Član Foruma
Odgovori #3 u: Travanj 09, 2020, 07:33:06 poslijepodne
evo ti moja iskustva(fabia 1) sa neotvaranjem odnosno otvaranjem samo na prvi zub,pošto moja fabia ima mogučnost samo otvaranja pomoču ručice kraj vozačevog sjedišta naime oslabili su plinski amortizeri petih vrata(prtljažnika)i prilikom potezanja ručice otvore se samo do prvog zuba ,zamjenio sam amortizere i sve radi kako treba to je moje osobno iskustvo pa možda je i kod tebe isti slučaj,inače 1komad amortizera je  oko 100 kn.

sbrbot

• Član Foruma
Odgovori #4 u: Travanj 13, 2020, 09:58:29 poslijepodne
Na koje to amortizere misliš?

Nego čemu služi onaj motorić dolje na bravi? Kad on treba raditi?

Sent from my SM-A750FN using Tapatalk

sbrbot

• Član Foruma
Odgovori #6 u: Travanj 13, 2020, 10:34:16 poslijepodne
Pa ne čini mi se to nekako logično kao uzrok mog problema. Meni otvori na prvi zub, onako odvoje se od karoserije, ali ne mogu dalje podići zadnja vrata jer nije otvorio onaj zub do kraja na gornjem dijelu brave (ona narančasta brava). Ako nekad i uspijem onda se vrata dižu normalno što bi reklo da ih normalno dižu amortizri.

hakkler

• Administrator
  • Član Foruma
Odgovori #7 u: Travanj 13, 2020, 11:03:52 poslijepodne
Pa problem ti je onda u bravi. Ili u motoriću/mikroprekidaću brave koji ne otvara. Ili je crknul..ili nema struje zatvorenog strujnog kruga..ili je cijela brava mrtva.
Treba novo ili ispravno rabljeno..montaža i demontaža istoga.

P.s. osigurač vjerojatno nije kad kažeš da "neki" put otvori ?
Nemaš ovog zvuka..

Niti klik..ni nista. Na ručku vanjsku na gepeku se ne da ni malo otvorit ?

darijo

• Član Foruma
Odgovori #8 u: Travanj 14, 2020, 07:54:27 poslijepodne
kako sam napisao ja imam samo ručno otvaranje i nemam nikakav motorič kod brave,a amortizeri kad oslabe nemaju dovoljno snage da samostalno povuku vrata prema gore(i kod mene su vrata samostalno stajala kad sam ih podigao gore)ako probaš skinuti amortizere vidječeš koliko su teška vrata za podignuti rukom.nekažem da je kod tebe isti problem ali ja sam svoj rješio zamjenom amortizera.

sbrbot

• Član Foruma
Odgovori #9 u: Travanj 15, 2020, 01:29:15 poslijepodne
kako sam napisao ja imam samo ručno otvaranje i nemam nikakav motorič kod brave,a amortizeri kad oslabe nemaju dovoljno snage da samostalno povuku vrata prema gore(i kod mene su vrata samostalno stajala kad sam ih podigao gore)ako probaš skinuti amortizere vidječeš koliko su teška vrata za podignuti rukom.nekažem da je kod tebe isti problem ali ja sam svoj rješio zamjenom amortizera.
Ma sve pet, svaki odgovor je hvale vrijedan i respektiram.

Na kraju sam ustanovio da je bio otišao mini osigurač (10A) i da mi se motorić ipak pokrenuo, ali kao da konekcija nije sigurna. Vjerojatno postoji i neka zaštita da se ne može motorić stalno uključivati pa ono neće 5 puta zaredom. Nekad hoće, nekad neće uopće. Problem je također bio i u sajli, malo se izdužila pa je trebalo zategnuti (a već je bila zategnuta skoro do kraja) jer nije dovoljno povlačila ono pero koje otvara onaj zazor s gornje (narančaste) brave. Uglavnom malo osigurač, malo sajla, malo piganje one pločice dolje da bolje gura zazor itd. Na kraju sam uspio podesiti da se otvara. Vidjet ćemo koliko će trajati je i prije mi je uspijevalo da radi neko vrijeme.

hakkler

• Administrator
  • Član Foruma
Odgovori #10 u: Travanj 15, 2020, 08:38:10 poslijepodne
Na kraju sam ustanovio da je bio otišao mini osigurač (10A) i da mi se motorić ipak pokrenuo.

P.s. osigurač vjerojatno nije kad kažeš da "neki" put otvori ?

:punish: :unknw: :whistle3:

sbrbot

• Član Foruma
Odgovori #11 u: Travanj 15, 2020, 09:46:16 poslijepodne
Sad kad sam zamijenio osigurač nekad pokrene, prije nije nikada. Zato i nisam skužio kako to treba raditi.

darijo

• Član Foruma
Odgovori #12 u: Travanj 17, 2020, 10:33:21 poslijepodne
neznam kakve veze ima osigurač-  nemože on malo raditi malo ne - (ili je ispravan ili pregorio - nema nekad hoče nekad neče) možda su ti instalacije do brave(elektromotorića) oštečene ,ali i u to sumljam jer si napisao da i ručno (pomoču ručice kraj sjedišta tj. sajle)nemožeš uvjek otvoriti.